Ochota

úterý 3. květen 2011 12:03

Ochota, určitě to slovo znáte, i když nejspíš jenom z doslechu nebo slovníků, jejichž datum vydání je dnes bráno jako daleká historie.

K jádru pudla, podobnou historku zažil snad každý: Jste v obchodě (u kadeřnice, na poště, na jakémkoliv úřadě) a člověk, který vás obsluhuje, je tak strašlivě neochotný a nabručený, že byste nejraději okamžitě odešli (Bohužel to nejde, poněvadž jste si dnes vyhradili volný den pro vykonání tohoto úkonu).

V čem je tedy problém? Mají tito lidé špatný den (jenom tím to snad nebude, znám jednu pokladní, která je takováto denodenně, nechcete mi přeci tvrdit, že má každý den špatný), a pokud ano, neumí svoje pocity uschovat za neprůhlednou masku? Je to tím, že je jejich zaměstnání nebaví? Nezdá se jim i přesto lepší, než být nezaměstnaný? Náplní práce těchto lidí je přeci také určitá slušnost vůči svým zákazníkům, což si bohužel většinou moc dobře neuvědomují.

Taková pokladní by měla mít ochotu dokonce v hlavním popisu své práce, nesmí přeci odrazovat zákazníky od dalších návštěv obchodu. Představte si, že by takto přistupoval ke svému zaměstnání například chirurg, nebo poslanec. Dobře, to druhé byl vtip.

Pravdou je, že se špatná nálada šíří jako lavina a když ji má někdo, kdo denně přijde do kontaktu se spoustou lidí, škody dosahují obrovských rozměrů.

Samozřejmě, k tomu, aby člověk věděl, že se má k druhým chovat slušně, nemusí mít doktorát, ba dokonce ani maturitu, stačí přeci základní morální cítění. Neříkejte, že i to se stalo minulostí.
Josef Horký

Josef Horký

Josef Horký

Tuzemské i světové dění, kulturní recenze, písmenka, písmenka, písmenka...

Jsem snílek a fantasta, věčné dítě - ostatně tak jako každý muž. Od malička zbožňuji příběhy, nejvíce jsem hltal řecké báje. V dnešní době je nejen rád přijímám, ale také vyvářím.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • Chuck Palahniuk - Snuff

Co právě poslouchám

  • komponované soundtracky, klasická hudba

Oblíbené stránky