Tragický konec moderního cizoložnictví

pondělí 21. březen 2011 13:30

„Nesesmilníš“ je šesté boží přikázání, což znamená, že jej v textu vložíme do uvozovek a po svém ho vyložíme jako „Nesesmilníš s někým, kdo se ti nelíbí“.

Historie nevěry se táhne tak daleko, jako lidské stopy. Živě si dokážu představit, jak se jeden chlupatý prachlap vydal na procházku, narazil na chlupatou praženu, a pak se spolu bezhlesně sblížili, nehledě na svoje praprotějšky čekající u krbu/shánějící obživu, pravděpodobně mraženou pizzu, nebo balené kung-pao.

Svět si proti našemu nemorálnímu dovádění však pomalu vytvářel protilék – vesnické klepny. Přesně tak, ty postarší ctěné paní s prošlou dobou spotřeby, směle rázující (přestože ve veřejné dopravě vypadají na poslední výdech, alespoň do chvíle, kdy jim uvolníte místo) po cestě tam a zpátky, přičemž se jejich počet postupem času navyšoval, jako by se buněčně dělily, málem vymýtily tuto nepříjemnou chorobu. Někdy dokonce zapojily i svůj věštecký um, takže se mohl cizoložník o své nevěře dozvědět jaksi před samotným koitálním aktem, což mu ovšem dalo větší možnosti k přípravě, v duchu hesla: „Když už, tak pořádně. Osudu neunikneš“

Jakmile se ovšem zazdálo, že by klepy přeci jen mohly zvítězit a stát se Davidem, který svého Goliáše skolil dokonce bez šutru, pouze slovy, lidé vymysleli krutou zbraň, urbanizaci. Stěhování se do velkých měst, kde dochází k anonymitě, jejíž nárůst je v přímé úměře se zvyšujícím se počtem obyvatel, málem nadobro rozhodlo ve prospěch nemanželských poměrů u většiny světové populace.

Jenomže přesně tahle anonymita pár lidí kdesi v Americe přestala bavit, neboť člověk je tvor společenský, a rozhodli se s ní pořádně zatočit.

Posledním esem v rukávě, zbraní hromadného ničení, připravenou rozložit cizoložství ne na atomy, ale až na kvarky (tedy seškvařený živočišný tuk), nástrojem, který měl změnit osud celého lidstva, se tak stal internet a jeho rychlý rozvoj.

Doopravdy, zkusili jste být nevěrní a přitom mít účet na facebooku, případně jakékoliv jiné sociální síti? Představte si ty situace: „Miláčku, neříkalas, že jdeš ke kamarádce na kafe? Jak je možné, že jsi označená na fotce z nějaké diskotéky s klukem, který vypadá jako Brad Pitt?“ Nebo: „No Máňo, tak jsem mu projela mejl, a hádej, co tam ten zmetek měl.“ Případně otázky objektu nevěrníkova počínání: „Ty nemáš profil?“ „Ty si mě nepřidáš mezi přátele?“ „Ty nepotvrdíš složitý vztah mezi námi?“

Smsky, e-maily, facebooky, moderní technologie vítězí nad moderními nemanželskými rozkošemi. Uvědomte si, vy pravdymilové – počet rozvodů díky vám teď narůstá! A těm, kteří už nevěrní byli a teď se bojí odhalení, nezbývá než vypojení internetu, spálení všech připojovacích kabelů, fotoaparátů, videokamer a mobilních telefonů a odstěhování se na Mars, nebo možná ještě o jednu či dvě planetky dál. Lež možná nemá tak krátké nohy, jak se říká v onom známém rčení, ale pravda si to dnes sviští po síti průměrnou rychlostí 100 Mb za vteřinu.

Nevěřím však, že nevěrníci nepřijdou s nějakou novou, lepší zbraní, která položí na lopatky i internet.

Do té doby ale nutně musí smazat svoje facebookové profily, e-mailové schránky, svoje internetové avatary. Nebo přestat si vykládat biblická přikázání po svém.
Josef Horký

Josef Horký

Josef Horký

Tuzemské i světové dění, kulturní recenze, písmenka, písmenka, písmenka...

Jsem snílek a fantasta, věčné dítě - ostatně tak jako každý muž. Od malička zbožňuji příběhy, nejvíce jsem hltal řecké báje. V dnešní době je nejen rád přijímám, ale také vyvářím.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • Chuck Palahniuk - Snuff

Co právě poslouchám

  • komponované soundtracky, klasická hudba

Oblíbené stránky