Spojené státy vytýkají ČR situaci Romů

čtvrtek 11. březen 2010 22:47

a my se z toho máme posadit na zadek.


Dnes, ve čtvrtek 11.3.2010 byla zveřejněna pravidelná zpráva USA o dodržování lidských práv ve světě (USA sleduje situaci ve 194 zemích) a kritizována v ní byla i naše republika. Kromě obchodování s lidmi a korupce se američané zmiňují o diskriminaci a neonacistickém extremismu, zeměřeném proti Romské menšině. Celou zprávu ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí.

"Romové (v Česku) čelí vysoké úrovni chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a rozšířené diskriminace v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a bydlení," stojí ve zprávě a já jsem z toho jelen.

Opravdu jsem si nikdy nevšiml, jak moc se Romové snaží pracovat? Samozřejmě, výjimky se najdou všude a nějaké osobně znám, stále však jde o velice nízké procento. Jsem tak slepý?
Podobně je to i s negramotností a vzděláním romů. Určitě každý máte zkušenost s Romem coby žákem, ať vlastní, nebo přejatou například od potomků. No, nebudeme si nic nalhávat, Romové doopravdy nepatří mezi nejpilnější žáky (pokud do školy skutečně docházejí,že). Jenomže, co má zkušenost praví (rád si poslechnu vaši, pokud bude rozdílná), Romům to nikdy nevadilo. Domácí úkoly jsou pasé a ani jejich rodiče se o studijní úspěchy svých ratolestí nikterak nezajímají, občas ani o samotnou docházku.

Pražádná zodpovědnost ve vzdělání následně pokračuje i do zaměstnání. Nemají nejmenší snahu studovat, tak jako pracovat. Opravte mě, pokud se pletu. Jako by si zvolili cestu pohodlného, bezstarostného života. Fajn, mohlo by se říct. Ať mají, co chtějí. Jenomže v tomhle případě za to platíme my, protože sociální dávky, které často pobírají v nemalé míře, jsou hrazeny z našich daní.

A bydlení? Znáte někoho jiného, kdo bydlí prakticky zadarmo? Ostatně, když je u nás tak špatně, nechápu, proč se Romové z té Kanady vracejí.

Co mě na samotné zprávě ovšem nejvíce zaráží, je totální absence pravdivých faktů - jako by ji napsal úředníček, zaražený hluboko do křeslo u svého masívního stolu poté, co si na stránce úřadu práce nechal vyjet jakousi statistiku. Jako by ji napsal někdo bez zjevného reálného kontaktu s naší společností.

Nejsem zapřísáhlý odpůrce Spojených států Amerických, tentokrát však podle mého přestřelili. Myslím si, že národ, v jehož dějinách je genocida zaměřená proti indiánů, stejně jako nechutný spolek Ku-Klux-Klan, nemá nárok kázat cosi o rasismu. Ostatně, porušování lidských práv je v Americe na úrovni - viz důkazy o mučení vězňů.

Ameriko, zameť si nejprve před vlastním prahem.

P.S. Pokud v tomto článku shledáte protiromské názory, vězte, že ne všechny autor hází do jednoho pytle. Jenomže většina je prostě většina.
Josef Horký

Josef Horký

Josef Horký

Tuzemské i světové dění, kulturní recenze, písmenka, písmenka, písmenka...

Jsem snílek a fantasta, věčné dítě - ostatně tak jako každý muž. Od malička zbožňuji příběhy, nejvíce jsem hltal řecké báje. V dnešní době je nejen rád přijímám, ale také vyvářím.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • Chuck Palahniuk - Snuff

Co právě poslouchám

  • komponované soundtracky, klasická hudba

Oblíbené stránky