Nekrolog týdne: Dělnická strana

neděle 21. únor 2010 15:55

Hurá, další vítězný krok demokracie!

Doopravdy?

Tak a je to tady - Nejvyšší správní soud rozhodl o zrušení Dělnické strany, často spojované s ultrapravicovými demonstracemi. Většina obyvatel České republiky se soudem jednohlasně souhlasí, kdekdo se nadšeně raduje: Hurá, další vítězný krok demokracie!

Doopravdy?

Jednoznačný rozsudek soudu je více než prazvláštní, v porovnání s loňskou situací, kdy návrh k rozpuštění Dělnické strany podaný vládou u soudu neprošel pro nedostatek zdůvodnění. Nemyslím, že se situace ohledně této strany za rok nějak radikálně změnila. Tohle demokracii nepřipomíná ani z dálky.

Samozřejmě, uskupení kolem předsedy strany Tomáše Vandase je vyloženě nebezpečné základním principům demokracie a svobody a jeho rasistická, šovinistická a populistická gesta hraničí s hnusem, přesto mohu upřímně přiznat, že tihle pánové mě nikdy nezajímali. O jejich existenci jsem věděl, ale zdaleka mě ani v těch nejhorečnatějších snech nenapadalo vhodit do volební urny jejich anketní lístek a počítám, že u málokoho tomu bylo jinak. Dělnická strana na seznamu stran existovala, v našich myslích však nikoliv.

Nyní, po vyřčení rozsudku soudce Šimíčka, musí každý alespoň trochu o dělnické straně přemýšlet. Mělo jeji zrušení doopravdy tak veliký význam, jak tvrdí předsedové hlavních parlamentních stran? Mění se tím něco pro občany naší vlasti? A právě přemýšlení o dělnické straně jí dělá nebezpečnější, než kdy byla.

Tomáš Vandas sebe a dělnickou stranu postavil do role mučedníků naší politické scény a jejich stoupenci se k té "svojí" straně přimykají ještě silněji. Nakonec, necelý den po vyřčení rozsudku, vychází najevo, že členové rozpuštěné strany budou kandidovat do parlamentu pod hlavičkou dělnické strany sociální spravedlnosti, přičemž podobnost názvů není nijak náhodná. Dělnická strana tedy zemřela a prakticky vzápětí zmrtvýchvstala ze svého ještě doutnajícího popela, jako bájný pták Fénix, protentokrát však se změněným jménem.

Takhle že vypadá další vítězný krok (bez)mocné demokracie?
Josef Horký

Josef Horký

Josef Horký

Tuzemské i světové dění, kulturní recenze, písmenka, písmenka, písmenka...

Jsem snílek a fantasta, věčné dítě - ostatně tak jako každý muž. Od malička zbožňuji příběhy, nejvíce jsem hltal řecké báje. V dnešní době je nejen rád přijímám, ale také vyvářím.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • Chuck Palahniuk - Snuff

Co právě poslouchám

  • komponované soundtracky, klasická hudba

Oblíbené stránky